Pomoc psychologiczna – kiedy, dla kogo i na czym polega?

Pomoc psychologiczna to bardzo ważny obszar pomocy, ma na celu wsparcie w radzeniu sobie z różnego rodzaju problemami emocjonalnymi, psychicznymi oraz relacyjnymi. Ta forma terapii skoncentrowana jest na zrozumieniu Twojego problemu, uwzględniając zarówno Twoje myśli, uczucia i zachowania. Pomoc psychologiczna może być udzielana zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Skierowana jest najczęściej na różne obszary życia, takie jak edukacja, praca, czy relacje interpersonalne.

Zadajesz sobie pytanie kiedy warto sięgnąć po pomoc psychologiczną?

Jest wiele sytuacji w życiu, w których możesz, a nawet powinieneś skorzystać z wsparcia psychologicznego. Niżej przedstawimy Ci niektóre z nich:

Pierwszym i najważniejszym są problemy emocjonalne i psychiczne. Depresja, różnego rodzaju lęki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia jedzenia, PTSD lub inne. W takich przypadkach pomoc psychologiczna może być konieczna do zdiagnozowania Twojego problemu, zrozumienia jego przyczyn oraz opracowania strategii leczenia.

Kolejnym są trudności związane z relacjami interpersonalnymi. Wsparcie psychologiczne może pomóc  Ci w poradzeniu sobie z konfliktami w związkach, z problemami w relacjach rodzinnych, zrozumieniu trudności w komunikacji.

Zdarza się, że doświadczamy w życiu kryzysu. Śmierć bliskiej nam osoby, rozwód, utrata stałej pracy, lub inne nagłe wydarzenia. Może to spowodować u Ciebie okresowe obniżenie nastroju, intensywne odczuwanie stresu i trudności w radzeniu sobie ze zmianami. Pomoc psychologiczna jest wtedy dużym wsparciem.

Zdarzają się, że doświadczamy dylematów rozwojowych. Pomoc psychologiczna jest przydatna w sytuacji, gdy pojawiają się u Ciebie trudności aby określić swoje cele życiowe, znaleźć sens lub sposób na realizację swojego potencjału. Często pojawia się wtedy obniżenie nastroju i pogorszenie w codziennym funkcjonowaniu.

Jeśli zdecydujesz się na wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, opowie Ci on o różnych technikach i podejściach w pracy terapeutycznej. W zależności od Twoich potrzeb i rodzaju problemu dobierze odpowiednią metodę i skieruje do właściwego specjalisty. 

Najczęściej stosowane formy pomocy psychologicznej to:

  • Psychoterapia indywidualna to pomoc skupiona na pracy psychoterapeuty z pacjentem. Specjalista pomaga pacjentowi poznać siebie i zrozumieć istotę problemu z jakim się zgłosił. Wspólnie zastanawiają się nad pochodzeniem trudności i wprowadzają potrzebne zmiany w funkcjonowaniu.
  • Terapia grupowa natomiast polega na uczestniczeniu w sesjach terapeutycznych z grupą innych osób. Często dzielą one podobne doświadczenia lub problemy. Taka pomoc jest bardzo cenna z uwagi na perspektywę innych uczestników, ich komunikaty zwrotne do pacjenta oraz wsparcie grupy w trudnych chwilach.
  • Terapia rodzinna lub terapia par to formy pomocy skupiona na poprawie komunikacji w rodzinie lub w związku. Zadaniem takiego wsparcia jest pomoc w lepszej komunikacji, zrozumieniu trudności w relacji, wsparcie i edukacja pacjentów w radzeniu sobie z konfliktami i problemami.

Pomoc psychologiczna może więc przybierać wiele różnych form i być dostosowywana do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Kluczowym jest podjęcie decyzji o skorzystaniu z takiego wsparcia oraz znalezienie psychologa/psychoterapeuty, z którym będziesz czuł się komfortowo i bezpiecznie dzieląc się swoimi problemami.

Wsparcie psychologiczne jest niezwykle różnorodne i elastyczne, co pozwala na dopasowanie go do Twoich potrzeb, preferencji oraz charakteru problemu, z którym się borykasz. W miarę jak społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome znaczenia zdrowia psychicznego, coraz więcej osób zaczyna korzystać z takich form pomocy.

Jedną z głównych korzyści pomocy psychologicznej jest to, że oferuje ona bezpieczne i poufne środowisko, w którym możesz otwarcie wyrażać swoje emocje, myśli i doświadczenia. Terapeuta słucha Cię, udzieli wsparcia i pomoże w zrozumieniu różnorodnych aspektów problemu. Przez aktywne słuchanie i zadawanie pytań, specjaliści pomogą Ci zgłębić swoje myśli i uczucia, co prowadzi do lepszego zrozumienia siebie oraz własnych reakcji na życiowe wyzwania.

Bardzo istotnym elementem pomocy psychologicznej jest również nauka zdrowych mechanizmów radzenia sobie ze stresem, trudnościami i negatywnymi emocjami. Psycholog pomoże Ci nauczyć się technik relaksacyjnych, strategii radzenia sobie z negatywnymi myślami czy technik skupienia uwagi, które pomagają w łagodzeniu objawów stresu i poprawiają samopoczucie.

Warto podkreślić, że wsparcie psychologiczne nie jest przeznaczone wyłącznie dla osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami psychicznymi. Osoby, które czują, że nie radzą sobie z pewnymi sytuacjami czy emocjami, mogą, a nawet powinny skorzystać z terapii psychologicznej w celu poprawy swojego funkcjonowania i jakości życia. Samo uświadomienie sobie potrzeby pomocy oraz podjęcie decyzji o rozpoczęciu terapii może być dla Ciebie pierwszym krokiem w kierunku pozytywnych zmian.

Podsumowując, pomoc psychologiczna to niezwykle wartościowe narzędzie, które może pomóc Ci w radzeniu sobie z różnorodnymi problemami życiowymi, poprawie relacji z innymi oraz zwiększeniu satysfakcji z życia. Jest to proces, który wymaga zaangażowania i otwarcia się na zmiany, ale może przynieść wiele pozytywnych efektów i umożliwić rozwój osobisty i emocjonalny.

autor: Marcin Dobrzyński
psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej

Podobne wpisy