Fakty i mity o jesiennej chandrze. Kilka wskazówek jak z nią walczyć
Jesień jest dla wielu z nas porą pełną skrajnych emocji. Z jednej strony zachwycamy się pięknymi kolorami liści, ciepłym swetrem i rozgrzewającą herbatą. Z drugiej, wielu z nas odczuwa smutek i chandrę, często przypisujemy ją właśnie tej porze roku. Zastanówmy się dlaczego jesienią towarzyszą nam tak różne emocje. Oto kilka faktów i mitów na ten temat.
Fakt nr 1: Skracający się dzień
Dni stają się coraz krótsze, a czas po zmroku dłuższy. Pierwszą połowę dnia spędzamy najczęściej w pracy, a gdy z niej wychodzimy jest już ciemno. Brak światła słonecznego ma duży wpływ na nasz nastrój, czujemy się senni i brakuje nam energii. Zjawisko to nazywa się sezonowym zaburzeniem afektywnym i najczęściej doświadczamy go w pierwszych tygodniach jesieni. Warto wtedy korzystać ze wszystkich okazji i słonecznych chwil jakie tylko są możliwe.
Mit nr 1: Jesień jest smutna
Jesienny klimat potrafi być pozytywny i motywujący. To, jak reagujemy na ten okres w roku, zależy głównie od naszego podejścia. Możemy doświadczać jesieni jako czasu spokoju, refleksji i planowania. To bardzo dobry okres na zwolnienie tempa, zastanowienie się nad sprawami, które są ważne i trudne. Poza tym możemy nadrobić zaległości w filmach i książkach, które powstały w okresie wakacyjnym 🙂
Fakt nr 2: Zmiany w diecie
Dieta ma duży wpływ na nasze samopoczucie, w tym okresie organizm potrzebuje innych składników odżywczych niż latem więc warto zwrócić na to uwagę. Sezonowe produkty, takie jak dynie, jabłka, gruszki i orzechy mogą pomóc nam utrzymać zdrowie i dobry nastrój.
Mit nr 2: Koniec ze spędzaniem czasu na świeżym powietrzu
Pamiętajmy, że czas jesieni jest idealny na długie spacery, wycieczki rowerowe lub pikniki na świeżym powietrzu. Gdy tylko możemy korzystajmy ze słonecznych dni, cieszmy się aktywnością w takiej formie w jakiej lubimy najbardziej.
Fakt nr 3: Zdrowy sen
W tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o jakość naszego snu. Przemęczeni nie mamy siły na mierzenie się z rzeczywistością więc dbajmy nie tylko o długość snu, ale również o jego jakość. Kładźmy się spać i wstawajmy o regularnych porach, wyłączmy urządzenia elektroniczne co najmniej 30 minut przed położeniem się do łóżka, zjedzmy lekkostrawną kolację najpóźniej 2 godziny przed snem
Niestety zauważalne jest, że okres jesienny bywa dla niektórych osób bardzo trudny. Nasila się obniżony nastrój, zdarza się, że objawy depresyjne powracają, rośnie napięcie i lęk. W takich okolicznościach należy szukać pomocy i wsparcia u specjalisty (psychoterapeuty/psychiatry). Nie bagatelizujmy tego co się dzieje, nie czekajmy aż samo minie bo z każdym dniem może być trudniej.
autor: Marcin Dobrzyński
psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej