Listopad czasem zadumy. Jak radzić sobie ze smutkiem?

W tym okresie wielu z nas udaje się na cmentarze, aby uczcić pamięć swoich bliskich, którzy odeszli. Często jest to czas refleksji, wspomnień i żałoby. Jak radzić sobie z tak trudnymi uczuciami w tym szczególnym dniu? Niżej kilka wskazówek, które proponuje Centrum Terapii Psyche

Pozwólmy sobie na smutek

Dzień Wszystkich Świętych przypomina nam o utracie bliskich, a to często prowadzi do uczucia smutku. Pozwólmy sobie na wyrażenie tych emocji, rozmawiajmy, wspominajmy wspólne chwile. Smutek to naturalna i zdrowa reakcja na utratę bliskiej osoby i ważne jest, aby go doświadczyć i wyrazić.

Rozmawiajmy

Rozmowa z bliskimi przeżywającymi podobne uczucia, może być niezwykle wartościowa. Podzielmy się swoimi wspomnieniami, zarówno radosnymi jak i smutnymi. Jest to bardzo pomocne w utrzymywaniu żywej pamięci o tych, których straciliśmy.

Odwiedźmy groby

Czasami ważne jest aby w tym dniu symbolicznie odwiedzić bliską osobę. Dzięki temu możemy poczuć się blisko niej, złożyć kwiaty, zapalić znicz, lub po prostu usiąść i porozmawiać. To dobry moment, aby wyrazić swoje uczucia i emocje.

Zadbajmy o wspomnienia

Czasami w radzeniu sobie z tak trudnym dniem pomaga powrót do wspólnie przeżywanych chwil. Wycieczka do miejsc, które miło wspominamy, przygotowanie ulubionego posiłku, spędzenie czasu na zajęciach, które były wspólne i radosne. Tego typu aktywności mogą pomóc przetrwać ten trudny czas.

Szukajmy wsparcia

Zdarza się, że żałoba jest zbyt trudna aby przejść ją samodzielnie, a bliskie otoczenie czuje się bezradne. Należy wtedy szukać wsparcia u specjalistów. Psychoterapeuta lub psycholog może pomóc w poradzeniu sobie z trudnymi emocjami i towarzyszyć w procesie żałoby.

Listopad to czas aby uczcić pamięć tych, których już z nami nie ma, ale także, czas aby zająć się sobą i swoimi uczuciami. Przeżywanie żałoby to proces, który wymaga czasu, ale w najtrudniejszych momentach szukajmy wsparcia i pomocy.

Marcin Dobrzyński psycholog Warszawa Wola

autor: Marcin Dobrzyński
psycholog, psychoterapeuta psychodynamiczny, członek Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej

Podobne wpisy