Psychoanaliza Lacanowska
Czym jest psychoanaliza lacanowska?
Psychoanaliza lacanowska nie diagnozuje człowieka w sposób, w jaki robi to psychiatria i psychologia. Jest to metoda pracy z pacjentem, którą dobrze oddaje metafora „od nitki do kłębka” – umożliwia głębokie odkrywanie i rozumienie nieświadomej sieci połączeń, która sprawia, że odczuwasz cierpienie. Psychoanaliza pozwoli Ci zrozumieć, czym w Twoim życiu jest wspomniana nić, jak się zapętliła, jak można odwiązać supły – wyjaśni wszelkie impasy życiowe i złożone problemy psychiczne, ponieważ nie podlega ujęciu w schematy.
Jak przebiega proces psychoanalizy i jak wygląda sesja?
Myśl psychoanalizy lacanowskiej jest głęboko zakorzeniona i skoncentrowana na nieświadomym podmiotu – dzięki temu sesje stanowią bezpieczną przestrzeń na wszelkie nieuświadomione kwestie, mające wpływ na treść myślenia, wyznawane wartości, codzienne wybory – często na przestrzeni całego życia. W trakcie psychoanalizy ważnym jest, by podmiot zwracał uwagę na te rzeczy, do których jak dotąd nie przywiązywał dużej uwagi: sny, fantazje, marzenia, przelotne myśli, przejęzyczenia, czynności pomyłkowe i tym podobne. Dzięki temu możliwe jest rozszyfrowanie wielu wewnętrznych konfliktów, doprowadzając do poznania i rozwikłania nieświadomych treści. Proces ten może przyczynić się do gruntownych zmian w życiu, jednak wymaga zaangażowania i działań rozłożonych w czasie.
Istotnym faktem jest to, że podejście lacanowskie nie określa czasu trwania sesji, jest on zależny od czynników terapeutycznych.
Kto może skorzystać z terapii lacanowskiej?
Terapia lacanowska może być korzystna dla szerokiego spektrum pacjentów, ale szczególnie dla tych, którzy są zainteresowani głęboką analizą swoich wewnętrznych procesów psychicznych. Osoby zmagające się z trudnymi do zrozumienia problemami emocjonalnymi, skomplikowanymi relacjami interpersonalnymi lub chronicznymi problemami psychicznymi mogą znaleźć w niej wartościowe narzędzia.
Psychoanaliza lacanowska znajduje zastosowanie w leczeniu różnorodnych problemów psychicznych, takich jak:
Zapraszamy Cię na konsultację z naszym psychologiem/psychoterapeutą. Pomoże on dobrać najlepszą formę pomocy dla Ciebie.